3. Havalimanı İşçilerinin Duruşmasına Çağrı

3.Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, kötü çalışma koşullarına karşı eylem yaptıkları için 56 gündür Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde tutuklu bulunan 31 işçinin Gaziosmanpaşa (GOP) Adliyesi’nde görülecek ilk duruşmasına çağrı yapmak ve işçilerin serbest bırakılması talebiyle GOP Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. ‘Hakkını isteyen işçileri değil sorumluları yargılayın, tutuklu 3’üncü Havalimanı işçilerine özgürlük’ yazılı pankart açılan eylemde sık sık ‘Tutuklu işçiler serbest bırakılsın’ ve ‘İnşaat işçisi yalnız değildir’ sloganları atıldı.

‘TUTUKLAMALAR SİYASİ KARARIN SONUCUDUR’

3’üncü Havalimanı’nın (İstanbul Havalimanı) işçilerin can ve bedenleri üzerine kurulduğunu dile getiren HDP Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, “3’üncü Havalimanı şantiyesinde eylem yapanların tutuklanması siyasi bir kararın sonucudur. İktidar, aldığı bu siyasi kararla bir korku imparatorluğu yaratmaya çalışıyor. Havalimanında yaşananları Meclis’e taşımamıza rağmen hiçbir cevap alamıyor oluşumuzun nedeni siyasi kararlardır” dedi. Kaya, duyarlı tüm vatandaşları, işçilerin 5 Aralık’ta görülecek olan duruşmasını takip etmeye ve işçilerle birlikte olmaya çağırdı.

‘ÇOCUĞUMUN ARKASINDA, DİM DİK AYAKTAYIM’

Tutuklu bulunan Anıl Deniz Gider’in annesi Sevim Gider de, çocuğunun hiçbir suçu olmadığını belirterek, “Kapıları kırıp çocuklarımızı tutuklayanlar yargılanmalı. Benim oğlum ekmek parası için, arkadaşlarının hakkını aramak için oradaydı. Bu tutuklamalarla bizi yıldıramazlar. Ben çocuğumun arkasında, dimdik ayaktayım” dedi.

‘AİLELER AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİ’

3’üncü Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin insanlık dışı koşullarda çalışmaya zorlandığını ifade eden İnşaat İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu üyesi Tezcan Acu ise, işçilerin çalışma koşullarına karşı direnişe başladığı 14 Eylül’den bu yana çalışma koşullarında hiçbir değişiklik yapılmadığını söyledi. İş cinayetlerini durdurmak ve insanca koşullarda çalışmak isteyen işçilerin tutuklandığını ifade eden Acu, 2 aydır tutuklu bulunan 31 işçi ailesinin açlığa mahkum edildiğini kaydetti. İşçilerin her gün ölümle yüz yüze çalışmaya zorlandığına vurgu yapan Acu, ‘3. Havalimanı şantiyesinde çalışmalar jandarma ve polis kontrolünde sürdürülüyor. Yemekhanelerde, servis ve yatakhanelerde sağlıksız ve kötü koşullar aynen devam ediyor. 6 aya yakın alacakları olan işçiler, bunu dile getirdiklerinde 6 ay dolmadan kıdem tazminatları ve alacakları ödenmeksizin işten çıkartılıyorlar” diye konuştu.

‘SAVCI GERÇEK SUÇLULARI YARGILAMALI’

İşçilerin haklarını savundukları için tutuklandığını dile getiren Acu, “Kuzey ormanlarını ve sulak alanları yok edenler, katliamlara yol açanlar, izin verenler, İGA patronları, AKP genel başkanı ve görevlerini yapmayan ilgili bakanlar, gerçek suçlulara göz yumanlar, aklayanlar gerçek suçludur ve suç işlemeye devam etmektedir. Bizler gerçek suçluları teşhir etmeye devam edeceğiz. Savcıları görevlerini yapmaya ve gerçek suçluları yargılamaya çağırıyoruz” dedi.

 

Mezopotamya Ajansı