28’inci yılında Ümraniye Katliamı’nda Katledilenler Anıldı

1 Mayıs Mahallesi 15 Mart Platformu, 12 Mart 1995’te Gazi Katliamı ve 15 Mart 1995 yılında Ümraniye’de Gazi Katliamı’nı protesto etmek isteyen halka ateş açılması sonucu katledilenlerin 28’inci yılında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cem Evi önünde bir araya geldi. Açıklama öncesi Platform üyeleri, gelenlere lokma dağıttıktan sonra yürüyüş gerçekleştirdi ve ardından basın açıklaması okundu. Açıklamaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Emek Partisi (EMEP), Demokratik Alevi Dernekleri, Partizan, Dersim Anadolu Yakası Derneği, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ile yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Lokma dağıtımının ardından kitle Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cem Evi önünden Mustafa Kemal Mahallesi’ne polis ablukası altında yürüyüş gerçekleştirirken, sık sık “Gazi ve 1 Mayıs Mahallesi Şehitleri Ölümsüzdür”, “Gazi ve 1 Mayıs Mahallesi’nde düşenler kavgamızda yaşıyor”, “12-15 Mart Gazi ve 1 Mayıs Mahallesi Katliamlarını unutmayacağız unutturmayacağız, “Jın Jiyan Azadi”, “Kurtuluş yok tek başına” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından İstanbul Ümraniye 30 Ağustos İlkokulu önünde Pir Sultan Kültür Derneği Cemevi Ataşehir Şubesi Başkanı Gülsev Kaya basın açıklamasını okudu.

“Katliam zihniyeti bugün de sürüyor”

12-15 Mart Gazi ve 1 Mayıs Mahalleleri katliamlarının üzerinden 28 yıl geçtiğini hatırlatan Kaya, katliamın kontrgerilla tarafından gerçekleştiğine dikkati çekti. Türkiye’de birçok kez kontrgerilla tarafından katliam gerçekleştirdiğini vurgulayan Kaya, katliam geleneğinin bugün de sürdüğüne vurgu yaptı. Kaya devamla, “12-15 Mart 1995 tarihlerinde bütün dünyanın gözü önünde Gazi ve 1 Mayıs mahallesinde Alevilere, devrimcilere karşı kontrgerilla çetelerinin ve devlet güçlerinin iş birliğiyle bir katliam gerçekleştirildi. Bizler kontrgerilla çetelerinin ve devlet güçlerinin iş birliğine dayalı bu katliam pratiğini daha önce Koçgiri’de, Dersim’de, Maraş’ta, Çorum’da ve Sivas’ta ve daha birçok yerde yaşadık, biliyoruz, tanıyoruz. Biliyoruz, tanıyoruz, zalim Baas rejiminin 16 Mart 1988 Halepçe katliamı neyse, T.C devletinin Roboski katliamı da o’dur. Bizler bu katliamların sorumlularını da bizleri sessizliğe mahkûm bırakmaya çalışanları da unutmadık, affetmedik. Dostlar; Bugün de içerisinden geçtiğimiz süreçte bu saldırı politikaları devlet eliyle en şiddetli şekliyle sürdürülmektedir. 12-15 Mart Gazi ve 1 Mayıs Mahallesi direnişi bu saldırıların nasıl püskürtüleceğini bizlere göstermiştir” dedi.

“Yeni yaşamı birlikte inşa edeceğiz”

6 Şubat Maraş merkezli depreminin asıl sorumlularının iktidar rejimi olduğuna dikkati çeken Kaya, deprem yaralarının toplumsal dayanışmayla birlikte sarılarak yeni bir yaşamı inşa edeceklerini söyledi. Kaya, “On binlerce emekçinin öldüğü, yüz binlercesinin enkaz altında kaldığı bir deprem, devlet politikalarının ranttan, talandan, hırsızlıktan vazgeçmediğini göstermektedir. Çürük binalar, uygulanmayan yasalar, ulaştırılmayan destekler ile depremin değil sistemin öldürdüğünü bir kez daha görmüş olduk. Bugün deprem bölgesinde yaşanan derin kayıplar, yıkılan geçmişler, kurulması çetin uzun gelecekler seçim gündeminin yoğunluğu ve vaatleri arasında kaybolmasına izin vermeyelim. Emekçileri enkaz altında bırakmaya göz yuman bu devletten hesap sormak da biz demokrasi güçlerinin ve emekçi halkımızın boynunun borcudur, bizler biliyoruz ki toplumsal dayanışmayla yaralarımızı birlikte saracak, yeniyi birlikte inşa edeceğiz” diye konuştu.

“Davalar göstermelik”

Gazi Katliamı ve Ümraniye Katliamı davalarının cezasızlık politikasıyla sonuçlandığını belirten Kaya, sonuna kadar mücadele edeceklerini belirterek, “Doğayı talan eden, kadınlara yönelik sistematik şiddet uygulayan, işçileri, köylüleri, emekçi, ezilen; Kürt ve Alevileri imha, inkar ve asimilasyon politikaları ile yok sayan bu bozuk düzen birlikte örgütlü mücadele ile değişecektir. Üzerinden 28 yıl geçmesine rağmen acılarımız da öfkemiz de dinmedi. Göstermelik davalar, göstermelik cezalar ile davalar açılıp kapanıyor. Ancak bizler 28 yıldır ortaya koyduğumuz bu mücadelemizle 12-15 Mart’ı Unutmadık, unutturmayacağız” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından yürüyüş sloganlarla son buldu.

 

Gazete Patika