1 Mayıs Mahallesi’nde Suruç Anması

Suruç Katliamı 5. yılında 1 Mayıs Mahallesi’nde protesto edildi.  1 Mayıs Mahallesi son durakta bir araya gelen kitle burada okudukları basın açıklamasıyla katliamı kınadı. Basın açıklamasının tam metni şöyle:

“Suruç Katliamın 5. Yıl dönümüne doğru giderken ‘’Suruç için Adalet, Herkes için Adalet’’ şiarını sokaklarda haykırmaya devam ediyoruz. Bugün ise Mehmet Ayvalıtaş şahsında Gezi şehitlerini anmak ve Gezi’den Suruç’a hesap soracağız demek için buradayız.

Milyonların onur ve özgürlük talebi ile sokakları doldurduğu gezi isyanında, Eşitlik, özgürlük ve adalet mücadelesini gezi isyanı ile buluşturan Berkin, Ali İsmail, Abdullah, Ethem, Mehmet, Medeni  polisin hedefi haline geldi. Aradan geçen 7 yıl boyunca hiçbiri için gerçek bir yargılama yapılmadı, sorumlular hesap vermedi ve adalet sağlanmadı.

Gezinin çocukları; gezi direnişinin yarattığı isyanı, IŞİD barbarlığından kurtarılan Kobane’ye taşımak için bir kampanya düzenledi. SGDF, ‘’Beraber Savunduk Beraber İnşa Edeceğiz’’ şiarı ile Kobane’yi yeniden inşa etmek için yola çıktı. Düş yolcuları, savaş yıkımları arasında kalmış bir halkın acılarını sarmayı, devrimci bir görev ve enternasyonalist bir sorumluluk bildi. Nasıl ki Deniz’ler Zap’a kardeşlik köprüsü inşa ettiyse, düş yolcuları da halklar arasında bir köprü kurmak istemişti. Ezilen halkların birleşmesinden ve kardeşleşmesinden korkan egemenler Suruç’ta Amara Kültür Merkezinde bu köprüyü hedef aldı. Devlet destekli IŞİD çetelerinin yaptığı Canlı bomba saldırısı sonucunda 33 devrimci katledildi. Katliamın üzerinden nerdeyse 5 yıl geçti. Katiller yargılanmadığı gibi aradan geçen 5 yıl boyunca Suruç gazileri/yaralıları/aileleri defalarca kez gözaltına alındı, tutuklandı. 33 düş yolcusunun izinden gidenler ve 33’ler için adalet isteyenler çeşitli zor ve baskı yöntemleri ile yıldırılmak istendi. Ancak her defasında onların isimlerini daha güçlü haykırmaya devam ettik. 33’lerin yarım kalan düşlerini zafer andımız saydık.

Geride kalan 5. yıl boyunca adalet için sokaklarda meydanlarda fabrikalarda semtlerde birleştik. Ankara, Soma, Çorlu, Ali İsmail, Hrant Dink, Hande Kader, Rabia Naz, Sevag Balıkçı ve sayısız adalet mücadelesi ile buluştuk. 5. yılında da parolamız aynı: Suruç için adalet, herkes için adalet! Bizler biliyoruz ki gerçek adalet, sokakta mücadele ederek kazanılacak. Katliamlara, katillere ve adaletsizliklere karşı birleşirsek herkes için adalet mücadelesi büyücek ve gelişecektir. Çünkü adaleti sokakta birleşerek, direnerek kazanacağız.

Katliamları unutmuyoruz, affetmiyoruz. Katliamların siyasi sorumlularını da, faillerini de çok iyi tanıyoruz. Gerçek sorumlular; elimizde canlı bomba listesi var ancak, eylemciler eylem yapmadan yakalayamayız diyenlerdir. Gerçek sorumlular, meydanlarda emri ben verdim diyenlerdir. Adalet mücadelesini birlikte büyütmek, birlikte hesap sormak için 20 Temmuz’da Kadıköy Süreyya Operası önündeyiz. Adalet için sokaklarda birlikte direnelim, birlikte mücadele edelim!

EMEP, ESP, HDP, HDK, KÖZ, PARTİZAN, SMF, SODAP”

Basın açıklaması sonrası Cemevi’ne geçen kitle burada sinevizyon gösterimi ile katliamda yaşamını yitirenleri andı.