Her akademik yıl başında üniversite öğrencilerinin yaşadıkları barınma sorunları bu yıl patlama noktasına gelmiş durumda. Barınma sorununa çözüm bulunmasını isteyen birçok öğrenci sokaklarda yatarak barınma sorununa dikkat çekiyorlar ve çözüm istiyorlar

HDP İstanbul Milletvekili ve SMF üyesi Dilşat CANBAZ üniversite öğrencilerinin yaşadıkları barınma sorununu Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’na yönelik hazırladığı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Dilşat Canbaz verdiği soru önergesinde:

“Üniversitelerin açılmasıyla birlikte coğrafyamızın birçok yerinde öğrencilerin barınma sorunu yaşadığı görülmektedir. Yurtların öğrencilerin nitelikli barınması konusundaki yeterliliği tartışılırken, var olan yurt kapasitesinin ise mevcut öğrenci nüfusuna oranla yeterli olmadığı açığa çıkmıştır.” ifadelerini kullandı. Canbaz Gençlik ve Spor Bakanı’na;

  1. Söz konusu yurt sorununu çözmek için Bakanlığınız tarafından yapılan bir planlama mevcut mudur? Mevcut ise, bu çözümler nelerdir?
  2. Bakanlığınıza bağlı toplam kaç yurt bulunmaktadır? Son 5 yıl içerisinde kullanıma açılan yurt sayısı ne kadardır? Bunların illere göre dağılımı nedir?
  1. Bakanlığınıza bağlı yurtların kadın ve erkek bazında toplam kapasitesi ne kadardır?
  2. 2022 yılında toplam kaç yurdu öğrencilerin kullanımına açmayı planlıyorsunuz? sorularını yöneltti.