Dilşat Canbaz’dan Kanun Teklifi: “KYK tarafından verilen kredilerin tamamı karşılıksız olmalıdır.”

Milyonlarca öğrenci gün geçtikte iş bulma olanağı azalıyor, ucuz maaşlarla çalıştırılıyor ve ekonomik krizin yarattığı sorunlarla boğuşmak zorunda kalmakta.  Üniversiteden mezun olan 5 milyon öğrencinin KYK borcuna dair, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF)/Halkların Demokratik Partisi (HDP) ittifak milletvekili Dilşat Canbaz Kaya tarafından, “Üniversite Mezunlarının Kredi Borçlarının Silinmesi, İadesi ve Üniversite Öğrencilerine Karşılıksız Olarak Verilmesi” hakkında meclise kanun teklifi verildi.

“KYK borcu kıskacında çaresiz bırakılmaktadırlar”

Üniversiteyi bitiren her 3 gençten birinin işsiz olduğunu belirten Dilşat Canbaz Kaya kanun teklifine dair açıklamasında şunları ifade etti:

“İŞKUR verilerine göre; Türkiye’de iş arayan nüfusun yaklaşık yarısını gençler oluşturmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’dan (KYK) aldıkları öğrenim kredisi ve katkı kredisi nedeniyle, akademik eğitimini bitirdikten sonra hayata atılmaya çalışan gençler borçlu durumda bulunmaktadır. Yeni mezun öğrenciler, iş bulamadıkları süre içerisinde ya da yeni iş bulsa da kredi borçlarını geri ödemekte çok büyük zorluklarla karşılaşmaktalar. Üniversiteden mezun olan yaklaşık 5 milyon öğrenci, mevcut ekonomik şartlarda zor durumda olmalarına rağmen KYK borcu kıskacında çaresiz bırakılmaktadırlar.”

“Devletin sorumluluğunda olan bir sorundur”

Dilşat Canbaz Kaya, devletten öğrenim kredisi ve katkı kredisi alarak eğitimini tamamlayan öğrencinin ekonomik durumuna dikkat çekerek şöyle devam etti;

“Henüz hayata yeni atıldığı bir dönemde işsizlikle karşı karşıya kalması veya geçimini zar zor sağlaması gençlerin değil devletin sorumluluğunda olan bir sorundur. İşsizlikle ve kötü ekonomik koşullarla boğuşurken bir de borçlulukla ve hatta icra ile mücadele eden gençlerimizin ve ailelerinin mağduriyetleri mutlaka giderilmelidir. Bu kanun teklifi ile kredi borçları silinecek milyonlarca insan, zor şartlarda hayata tutunmasının önündeki en büyük ekonomik engellerden birinden kurtulmuş olacaktır.”

“Öğrenciler iş bulamamaktadır”

Öğrencilerin iş bulma umudunu gün geçtikçe yitirdiğini ve karın tokluğuna çalışan üniversite mezunlarının, her geçen gün daha vasıfsız işlerde daha düşük maaşlarla çalışabilmek için yarış haline girmek zorunda bırakıldıklarını kaydeden Dilşat Canbaz Kaya öğrencilerin mevcut KYK kredilerin karşılıksız olmasının gerekliliğine vurgu yaptı;

“Birçoğu asgari ücret ile bile çalışmaya razı olmasına rağmen iş bulamamaktadır. Mezunların iş bulma sıkıntısına ve vasıfsız işlerde çalışma zorunluluğuna ek olarak devlete olan kredi borçlarının ödeme günü gelmesinin verdiği stres, ödeyememe durumunda icra takibine düşme korkusu hayata tutunmaya çalışan üniversite mezunlarının umutlarını yitirmesine neden olmaktadır. Bu nedenle ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerimizi bu olumsuz şartlarının bir nebzede olsa düzelmesi ve rahatlamaları açısından Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen kredilerin tamamı karşılıksız olmalıdır.”

Gazete Patika