Barikatın Ardında, İsyanımızın Yanındayız!

Coğrafyamızın bugüne kadar görmüş olduğu en büyük halk hareketi olan Haziran/Gezi isyanımızın altıncı yıl dönümünü karşılayan günler içerisindeyiz. Baskıya, tek tip yaşama, despot-faşist AKP/Erdoğan iktidarının anti-demokratik uygulamalarına karşı milyonlarca insan kentine, yaşamına, emeğine, doğasına sahip çıkmak için sokakları, meydanları ve caddeleri akın akın doldurdu.

Haziran/Gezi isyanı, deneyimleri ile ülkemiz devrimci hareketine ve toplumsal muhalefetine önemli dersler vermiştir. Büyüyen halk hareketi ve ortaya çıkardığı etki faşist düzen temsilcilerinde paniğe neden olmuş, haklı isyan devlet terörünün hedefi haline gelmiştir. AKP/Erdoğan faşizminin bütün baskılarına karşı milyonlar alanları terk etmemiş; söz, yetki, karar iradelerine sahip çıkmıştır. Haziran/Gezi isyanı faşizme karşı barikat kurmuş, milyonlar kişi bu barikatın ardında durmuştur.

AKP/Erdoğan iktidarının Haziran/Gezi kâbusu hala devam ediyor. Her seferinde Haziran/Gezi’yi onu destekleyen milyonları hedef alan AKP/Erdoğan iktidarı, denetiminde bulundurduğu yargı eliyle Haziran/Gezi dosyası oluşturarak, hayali-temelsiz gerekçelerle halkın haklı isyanını mahkûm etmeye çalışmaktadır. Kurmaca iddianamelerle Haziran/Gezi isyanının arkasında ‘dış güçler’ ‘gizli örgütler’ olduğunu iddia etmekteler. Korkuları haklı, çabaları ise nafiledir. Haziran/Gezi hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak kadar berrak bir halk hareketidir. Öznesi ise kentine, doğasına, emeğine, yaşamına sahip çıkan milyonlardır.

Haziran/Gezi isyanımızın altıncı yıl dönümünde isyanımızı sahipleniyor, yeni Haziranların/Gezilerin sıra neferi olduğumuzu tekrar ilan ediyoruz. Bu vesileyle Haziran/Gezi isyanımızda devlet terörü nedeniyle yaşamını yitiren dostlarımızı/yoldaşlarımızı da saygıyla anıyoruz.

 

SOSYALİST MECLİSLER FEDERASYONU

30 Mayıs 2019